Konkurs Gościnna Wieś
„Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Właśnie to staropolskie przysłowie zainspirowało nas do działań, które ukażą piękno i niezwykle atrakcje naszych małych ojczyzn zlokalizowanych na terenie działania Międzygminnego Związku Turystycznego Wielkopolska Gościnna.
Namawiamy mieszkańców, by jeszcze raz spojrzeli na swoje wsie i miasteczka i dostrzegli w nich to, co do tej pory im umykało. A może nawet nie umykało, ale było tak oczywiste, że aż niezauważalne a w gruncie rzeczy, dla osób z zewnątrz, stanowi wielką atrakcję.
To może być wszystko: zakątek, z którym wiąże się jakaś tajemnicza legenda albo który po prostu jest urokliwy. To może być postać, która tu się urodziła i wychowała, a dokonała w życiu ciekawych, wartościowych rzeczy. To może być piękny obraz w kościele, rzeźba na rozstaju dróg, krajobraz lub ciekawa historia. Rozejrzyjmy się i postarajmy się o tym opowiedzieć innym. No bo kto lepiej o tym opowie niż my sami, mieszkańcy.
Zapoznajcie się z regulaminem konkursu adresowanego do Was. Rozejrzyjcie się po swojej małej ojczyźnie i weźcie w nim udział. Wygrać możecie dla swojej miejscowości super nagrodę.
REGULAMIN KONKURSU GOŚCINNA WIEŚ
KONKURS DLA MIESZKAŃCÓW WSI USYTUOWANYCH NA OBSZARZE DZIAŁANIA MIĘDZYGMINNEGO ZWIAZKU TURYSTYCZNEGO „WIELKOPOLSKA GOŚCINNA”
Założenia konkursowe:
I. Cele konkursu
Wzrost świadomości społeczności lokalnych na temat wartości zasobów zwiększających atrakcyjność turystyczną ich miejscowości.
Pobudzenie aktywności lokalnej – grupy mieszkańców poprzez udział w konkursie uczą się działania zespołowego i wspólnie odrywają, opisują i są rzecznikami lokalnych zasobów.
Ożywienie strony internetowej Związku – miejsca, w którym są zamieszczone ogłoszenia o konkursie, regulamin oraz następuje prezentacja prac konkursowych i głosowanie internautów.
Uzupełnienie informacji o zasobach turystycznych gmin członkowskich publikowanych na stronie internetowej przez Związek.
Promocja i popularyzacja mało znanych zasobów turystycznych mniejszych miejscowości (wsi)
II. Uczestnicy konkursu
W konkursie mogą wziąć udział :
Rady sołeckie
Organizacje pozarządowe prowadzące swoje działania na obszarze wsi (OSP, Koła Gospodyń Wiejskich, stowarzyszenia, organizacje sportowe
Grupy nieformalne – mieszkańcy połączeni wspólną idea rozwoju miejscowości.
UWAGA: Z konkursu wyłączone są miejscowości, w których znajdują się siedziby gmin.
III. Ogłoszenie:
Międzygminny Związek Turystyczny „Wielkopolska Gościnna”
Ogłasza konkurs dla mieszkańców wsi położonych na obszarze działania Związku. W konkursie wezmą udział opracowane przez grupy mieszkańców (rady sołeckie, koła gospodyń, organizacje pozarządowe lub grupy nieformalne) prezentacje najciekawszych i/lub najbardziej oryginalnych walorów lub atrakcji miejscowości rozumianych jako walory i atrakcje materialne jak i niematerialne.
Prezentacje nadesłane w ramach konkursu oceni powołane przez Związek jury.
Dla zwycięskiej miejscowości przewidziano nagrody:
Organizację dużej imprezy turystyczno – rekreacyjnej sfinansowanej przez Związek
wsparcie finansowe utworzenia punktu turystycznego np. punktu postoju na szlaku turystycznym wyposażonym w ławeczki, stojak na rowery, tablice informacyjną itp.
opracowanie i zamieszczenie w Mobilnym Asystencie Turysty lokalnej atrakcji opisanej w prezentacji konkursowej.
IV. Aplikacja konkursowa
Aplikacja konkursowa jest pracą zbiorową mieszkańców. Aplikacja powinna być zapisana na płycie CD lub innym nośniku elektronicznym w formie: prezentacji, filmu, zapisu audio ( lokalne utwory muzyczne, lub opowieść lokalnej legendy, podania) i przesłana w wyznaczonym terminie do siedziby Związku.
Co może obejmować zakres opracowania prezentacji?
Mieszkańcy wsi w ramach prezentacji konkursowej mogą opisać i udokumentować ( korzystając np. z dokumentacji fotograficznej, filmów, zapisów audio, cytatów ze starych przewodników turystycznych, ksiąg parafialnych, dawnych opracowań):
atrakcje przyrodnicze tj. pomniki przyrody, rezerwaty, ciekawie zagospodarowane lub całkiem dzikie oczka i cieki wodne, walory krajobrazowe, punkty widokowe,
atrakcje kulturowe tj. miejscowy folklor, lokalne obyczaje związane np. ze spędzaniem czasu wolnego lub pracą, legendy, podania, ubiory, hafty, koronki, miejscowa kuchnia, rękodzieło zakorzenione w lokalnych tradycjach (np. wyplatanie koszyków, kowalstwo, rymarstwo…)
atrakcje architektoniczne – wieś jako całość- ciekawie zabudowana (założenie i zachowana dyscyplina urbanistyczna), pojedyncze atrakcje – dawne budynki i budowle, wiejskie i śródpolne kapliczki, krzyże przydrożne…
niematerialne atrakcje historyczne takie jak np. ciekawa postać, fakty i wydarzenia związane z historią miejscowości
związane z daną miejscowością zabytki ruchome (wyjątkowy i zabytkowy przedmiot, obraz, rzeźba itp.)
Aplikacja konkursowa może obejmować więcej niż jedną z pięciu opisanych powyżej dziedzin jednak powinna być wtedy nacechowana spójnym i jednolitym przekazem.
Ocena nadesłanych prac konkursowych odbędzie się dwuetapowo. W pierwszym etapie – prace oceniają i głosują internauci. W drugim etapie spośród pierwszej piątki wyłonionej przez internautów laureata konkursu wybierze powołana w tym celu kapituła konkursu. Na pytania uczestników konkursu odpowiedzi udziela Jarosław Lisiecki kierownik biura Związku pod nr telefonu : 65 5741222 od poniedziałku do piątku w godz. od 800 do 1100
V. Terminy
Grudzień 2020 opracowanie zasad i szczegółowego regulaminu
Styczeń 2021 zamieszczenie ogłoszenia o konkursie
Styczeń – marzec 2021– publikacja nadesłanych prezentacji na fb i stronie Związku
Marzec 2021 zamknięcie konkursu
Kwiecień 2021 głosowanie internautów
Maj 2021 posiedzenie kapituły – ogłoszenie wyników
Lipiec 2021 organizacja imprezy turystyczno – rekreacyjnej w miejscowości, która wygrała konkurs.
Sierpień – październik 2021 – realizacja zadań wynikająca z nagrody ( mała infrastruktura turystyczna, opracowanie i zamieszczenie informacji w MAT)
VI. Ogłoszenie konkursu będzie miało miejsce na:
stronie internetowej Związku: www.wielkopolskagoscinna.pl
Facebooku Związku
stronach internetowych gmin członkowskich – z podaniem linku do Związku