Międzygminny Związek Turystyczny „Wielkopolska Gościnna” powstał w 2002 roku. Obejmuje swoim działaniem obszar dwunastu gmin, które są jego członkami. Te gminy to: Dolsk, Gostyń, Jutrosin, Kobylin, Kościan, Krzywiń, Krobia, Miejska Górka, Pakosław, Pępowo, Piaski, Rawicz. Zlokalizowane są w południowej części Wielkopolski na terenie trzech powiatów: gostyńskiego, rawickiego i kościańskiego. To obszary rolnicze, których atuty turystyczne nie były wcześniej dostrzegane. Tymczasem walory przyrodnicze tego terenu, sielskie krajobrazy, lasy, łąki usianee kolorowymi kwiatami, morenowe pagórki i brak wielkiego przemysłu czynią z tej części Wielkopolski obszar bardzo atrakcyjny turystycznie.
Jego przyrodniczo-krajobrazowe walory to nie jedyne atrakcje, które oferuje przyjezdnym. Południowa Wielkopolska, od wieków słynąca z wysokiej kultury rolnej współistniejącej z naturą, jest też krainą o przepięknej historii i wspaniałych zabytkach. Przepiękne pałace, zabytkowe kościoły i klasztory to atrakcyjne ślady przeszłości. Ale też wciąż żywe są wspomnienia związanych z nimi wybitnych postaci naszej historii. Wystarczy choćby przywołać Adama Mickiewicza, który właśnie podczas pobytu na tych terenach, tworzył epokowe dzieło Pana Tadeusza. To tutaj trwała „najdłuższa wojna nowoczesnej Europy” nie tylko o zachowanie naszej narodowej tożsamości, ale też o zapewnienie bytu. Odwiedziny u nas to świetna propozycja dla miłośników turystyki historycznej.
Na gości czekają u nas jednak nie tylko zabytki i historia. Naszą wielką dumą jest też nasza kuchnia. Bazuje ona na najlepszych produktach wytworzonych przez naszych lokalnych rolników. Wielkopolscy rolnicy słyną z produkcji naturalnej żywności, a takich wędlin, owoców, warzyw i chleba nie znajdziecie gdzie indziej. Nasza kuchnia czerpie najlepsze wzorce z kuchni staropolskiej, a w wielu restauracjach podawane są świetne lokalne potrawy i dania.
Zadaniem Międzygminnego Związku Turystycznego „Wielkopolska Gościnna” jest promocja tych wszystkich zasobów turystycznych gmin członkowskich. Za cel postawiliśmy sobie tworzenie warunków do rozwoju turystyki, inicjowanie tworzenia i wspierania rozwoju markowych produktów turystycznych. Wytyczamy szlaki turystyczne i mamy swój udział w działaniach mających na celu wzbogacenie infrastruktury turystycznej. Naszym celem jest też szerokie promowanie walorów turystycznych naszego obszaru.
W witrynie internetowej, w której Państwo jesteście, znajdziecie informacje o atrakcjach turystycznych naszego regionu. Ale nie tylko o tych najbardziej oczywistych i najbardziej znanych takich jak choćby Bazylika Świętogórska, Pałac w Kopaszewie czy planty w Rawiczu. Poznacie też te mniej znane, mniej może spektakularne, ale które tworzą niepowtarzalną atmosferę tych terenów: pałacyki i kościoły zagubione wśród pól, urokliwe jeziora, leśne ścieżki i szlaki rowerowe, rezerwaty przyrody i wiele innych. Znajdziecie propozycje spędzania wolnego czasu i skorzystania z już istniejących produktów turystycznych. Takich jak choćby Podróże z Panem Tadeuszem czy turystyka drezynowa. Podpowiadamy, gdzie można znaleźć nocleg i smacznie zjeść, gdzie ciekawie spędzić czas, nabrać tchu, odetchnąć świeżym powietrzem. Możecie skorzystać z naszych propozycji albo, dzięki interaktywnej mapie stworzyć własny plan wyjazdu.
Zaglądajcie Państwo tu tak często jak tylko możecie. Znajdziecie ciekawe i niezwykłe propozycje na weekendowe wyjazdy. Dajcie się porwać Wielkopolsce Gościnnej.
Sprawozdania finansowe i raporty
Sprawozdanie finansowe za lata 2003 – 2006 – zobacz
Sprawozdanie finansowe za lata 2007 – 2010 – zobacz
Sprawozdanie finansowe za lata 2011 – 2014 – zobacz
Sprawozdanie finansowe za rok 2015 – zobacz
Sprawozdanie finansowe za rok 2016 – zobacz
Sprawozdanie finansowe za rok 2017 – zobacz
Sprawozdanie finansowe za rok 2018 – zobacz
Sprawozdanie finansowe za rok 2019 – zobacz
Raport o stanie zapewnienia dostępności podmiotu publicznego – zobacz