Zaloguj się

Dodał Redaktor

Zaloguj się , aby wyświetlić dane kontaktowe.

Międzychód, dwór z XIX wieku, park Ciekawa Postać, Przyroda, Zabytki

Wieś w bezleśnej i płaskiej okolicy. Jako wieś szlachecka wzmiankowana w 1398 r., nosiła nazwę Messechod. W XVII w. dwór był rezydencją Wyganowskich. Wtedy też wybudowano kaplicę dworską. Na przełomie XVIII i XIX w. założono tu park. W pierwszej połowie XIX w. Międzychód przeszedł na własność rodziny Sczanieckich. Tworzył całość z folwarkami w Gawronach i Pince oraz osadą leśną Szeląg. Specjalizował się wtedy w hodowli bydła i owiec, czynna była także olejarnia z napędem kieratowym.

Na skraju wsi znajduje się park krajobrazowy z XVIII w. z dużą liczbą pomników przyrody m. in. 11 dębów szypułkowych o obwodzie 695 – 300 cm. W jego centrum mieści się dwór z początku XIX w. przebudowany w 1846 r. i rozbudowany o piętrowe skrzydło w 1870 r. Na miejscu dworskiej kaplicy Wyganowskich z XVIII w. stoi kaplica NMP Niepokalanie Poczętej /proj. Aleksander Holas/ z 1982 r. Dziś zespół dworsko-folwarczny w Międzychodzie jest użytkowany jest przez prywatne firmy.

CIEKAWA POSTAĆ

W Międzychodzie urodził się Józef Łukomski, jeden z najwybitniejszych leśników działających w Wielkopolsce w XIX wieku. Więcej TUTAJ

Lokalizacja

Dodaj Opinię

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Usługa
Stosunek jakości do ceny
Lokalizacja
Czystość