Pakosław miodem płynący
Gmina Pakosław znana z mocnych, pszczelarskich tradycji dba, by je podtrzymywać. Tym razem jednak nie chodzi o pszczelarzy, lecz o… pszczoły.
Z myślą o tych pożytecznych (to chyba mało powiedziane, należałoby napisać raczej: niezbędnych) owadach przeprowadzono nasadzenie trzech śródpolnych gmin roślinami miododajnymi. Posadzono 95 drzew: 40 lip drobnolistnych, 40 robinii akacjowych oraz 15 klonów zwyczajnych. Gminni urzędnicy pozyskali na ten cel pieniądze z funduszy Województwa Wielkopolskiego (prawie 17.000 zł), a z gminnej kasy dołożyli ponad 1800 zł. Akcja ma zapobiec wymieraniu pszczół (zjawisko obserwowane w całym kraju) oraz zachować lokalną bioróżnorodność.
Przyklaskujemy takim działaniom. I natychmiast zapraszamy gości na 15-kilometrowy Rowerowy Szlak Miodowy, który prowadzi pętlą wytyczoną po urokliwych zakątkach gminy Pakosław. To jeden z nagrodzonych obiektów agroturystyki aktywnej wśród produktów markowych Międzygminnego Związku Turystycznego „Wielkopolska Gościnna”. Trasa rowerowa tworzy pętlę o długości 15 km prowadzącą po bardzo urokliwych terenach gminy Pakosław.
Rowerowy Szlak Miodowy rozpoczyna się w Pakosławiu na parkingu (przy mapie turystycznej gminy) i dalej prowadzi w kierunku Ostrobudek. Po drodze znajdują się 2 pasieki pszczele.
Po lewej stronie szlaku znajduje się zespół pałacowo-parkowy, z klasycystycznym pałacem z XVIII wieku, zaprojektowanym prawdopodobnie przez Karola Gotharda Langhansa. W pałacu czynna jest restauracja, hotel, centrum konferencyjne i ośrodek kultury francuskiej. Obok zespołu parkowo-pałcacowego położony jest kościół z 1899 roku.
Następnie szlak prowadzi ul. Rolniczą i drogą powiatową Pakosław – Góreczki Wielkie i skręca w lewo w kierunku Ostrobudek, gdzie atrakcją jest miniskansen pszczeli w pasiece Stefana Zygmanowskiego. Ekspozycja składa się z 10 starych uli, w tym dwóch liczących blisko 100 lat. Ozdobą ekspozycji są drewniane ule figuralne przedstawiające różne postacie, wykonane przez znanego rzeźbiarza Jerzego Sowijaka z Bukówca Górnego.
Dalej szlak prowadzi drogą gminną Ostrobudki – Konary i w lewo polną (nieutwardzoną) w stronę Chojna, gdzie znajdują się 2 pasieki.
Asfaltem drogi powiatowej Chojno – Pakosław szlak prowadzi do parku w Golejewku, skręca w prawo w drogę parkową w kierunku pałacu, przy figurze Św. Antoniego Padewskiego, ścieżką rowerową po obrzeżu parku, następnie „aleją zasłużonych koni” do Golejewka. W parku w Golejewku znajduje się pasieka pszczela.
W Golejewku po prawej stronie znajduje się neorenesansowy kościół z 1903 roku z polichromią secesyjną Antoniego Procajłowicza z Krakowa z 1906 roku. Wewnątrz wyposażenie z XVII i XVIII wieku, miedzy innymi tryptyk, portrety trumienne i renesansowe płyty nagrobne rodu Choińskich. Za kościołem park i zabudowania pałacowe – miejsce utożsamiane z grodem Czestram, wymienionym w bulli papieża Innocentego II w roku 1136. Pozostałością świetności historycznej Czestramu jest grodzisko stożkowe, na południowym zachodzie od parku. Największą atrakcją Golejewka jest Stadnina Koni z hodowlą koni pełnej krwi angielskiej, znanych na torach wyścigowych całej Europy. Atrakcją jest też muzeum powozów, izba nagród zdobytych przez golejewskie konie oraz unikatowa aleja z głazami poświęcona zasłużonym rumakom. Zachował się zespół pałacowo-parkowy Choińskich z pierwszej połowy XVII wieku oraz brama przejazdowa (baszta), zwieńczona baniastym hełmem, na którym Adam Choiński umieścił złoty półksiężyc zdobyty podczas bitwy z Turkami z 1620 roku pod Chocimiem.
W Golejewie można odwiedzić interesujące gospodarstwo agroturystyczne z końmi i pasieką pszczelą.
Dalej szlak prowadzi obok zakładu stolarskiego i zakładu przetwórstwa mięsnego do skrzyżowania droga powiatową Golejewko – Sworowo, od skrzyżowania w prawo lasem i dolina rzeki Orli do Sworowa. Od skrzyżowania w Sworowie można skręcić w leśną drogę w kierunku leśnictwa Krasnolipka (około 1,5 km), na terenie którego znajduje się pasieka oraz hodowla ptaków ozdobnych i wrócić następnie, by pojechać w kierunku Sów z pasiekami Zaorla, Pomocna do Osieka.
fot. UG Pakosław