Zaloguj się

Dodał Redaktor

Zaloguj się , aby wyświetlić dane kontaktowe.

Wyskoć kościół parafialny św. Andrzeja Apostoła z 1843 roku Ciekawa Postać, Ciekawostka, Zabytki sakralne

Kościół parafialny pw. św. Andrzeja Apostoła. Kościół wzniesiony został w 1843 roku, w roku 1861 dobudowano wieżę. W 1892 roku kościół został przebudowany, a w 1969 nastąpiła nadbudowa wieży i nowego hełmu neobarokowego.

Kościół zbudowany jest w stylu neogotyckim, orientowany, halowy, trójnawowy. Okna ostrołukowe, pod okapem fryz. Od wschodu czteroboczne prezbiterium. Czterospadowy dach jest kryty dachówką. Na wieży od wschodu i zachodu znajduje się zegar wieżowy.Wewnątrz kościoła zachował się oryginalny neogotycki wystrój: filary, sklepienia, posadzka, drewniane ołtarze, ambona w kształcie kielicha, chór i prospekt organowy z 1877 roku, chrzcielnica z piaskowca, cztery konfesjonały, baldachim, witraże z motywem roślinnym.

Ciekawostka:

Wewnątrz znajduje się neogotycki ołtarz z krucyfiksem z XVII w., otoczony szczególną czcią. Dawniej przechowywane były w kościele relikwie św. Ignacego z Loyoli i św. Jozafata Kuncewicza, niestety obie zaginęły podczas niemieckiej okupacji. Obecnie znajdują się zachowane: relikwie Krzyża Świętego i św. Andrzeja Boboli oraz nowe: bł. Edmunda Bojanowskiego (od 2000 roku) bł. Sancji Szymkowiak i św. Faustyny Kowalskiej. W parafii żywy jest kult Pana Jezusa Ukrzyżowanego 

Ciekawe obrazy, które warto podziwiać w kościele to Matka Boska z Dzieciątkiem z I połowy XVII wieku i Męczeństwo św. Andrzeja z przełomu XVIII i XIX wieku. 

Ciekawa postać

W południowej zewnętrznej ścianie kościoła znajduje się tablica poświęcona ks. Leonowi Kutznerowi – proboszczowi z Wyskoci zamęczonemu w Dachau w 1942 roku.

Lokalizacja

Dodaj Opinię

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Usługa
Stosunek jakości do ceny
Lokalizacja
Czystość