Zaloguj się

Dodał Redaktor

Zaloguj się , aby wyświetlić dane kontaktowe.

Trąbinek, dwór z XIX wieku Ciekawostka, Zabytki

Wieś położona na północnym brzegu jeziora Trąbinek. W latach 1395-1400 jako właściciele wymienieni są Boguchwał i Dobiegniew z Trąbinka. W 1417 r. dziedzicem był Piotr z Zalesia, a w 1424 r. Sobko herbu Wężyk i Maciej Zalescy. W 1489 r. Trąbinek należał do J. Włościejewskiego, a 11 lat później do Wojciecha Rydzyńskiego. W końcu XVIII w. majątek odziedziczył Nereusz Koczorowski. W pierwszej połowie XIX w. majątek przeszedł w ręce Niemców. Najpierw należał do Dorothei Knappe i Amalii Sander, następnie pod koniec XIX w. wieś przejął Otto Stapf. W 1901 r. Trąbinek został wykupiony przez Rocha Piaseckiego z Masłowa. W latach 1913-1928 wieś należała do Maksymiliana Waehnera.

We wsi znajduje się zespół dworski wybudowany w drugiej połowie XIX w., a następnie przebudowany w latach 1912 oraz 1960. Wokół dworu znajdują się pozostałości parku z XIX w.

CIEKAWOSTKA

Niedaleko wsi, na południe od Jeziora Dolskiego Małego, znajduje się grodzisko uznane przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu na najcenniejsze stanowisko archeologiczne na terenie naszej gminy. Pan Franciszek Budziński, mieszkaniec Trąbinka, posiada w swojej kolekcji m.in. żarna typu nieckowego, szereg okazów kamieni gładzonych oraz urny sprzed 3500 r. p.n.e.

Lokalizacja

Dodaj Opinię

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Usługa
Stosunek jakości do ceny
Lokalizacja
Czystość