Zaloguj się

Dodał Redaktor

Zaloguj się , aby wyświetlić dane kontaktowe.

Stare Oborzyska, gotycki kościół parafialny NMP Pocieszenia i św. Mikołaja z 1580 roku Ciekawa Postać, Ciekawostka, Zabytki sakralne

Kościół zbudowany w 1580 roku w stylu późnogotyckim, orientowany, murowany z cegły, jednonawowy z nieco węższym od nawy prezbiterium, za którym od wschodu znajduje się zakrystia. Naroża nawy i wieży są oszkarpowane. Czworoboczna wieża – dzwonnica została dostawiona do bryły kościoła w XIX wieku.

W kościele znajdują się trzy ołtarze o cechach późnoklasycystycznych. W lewym ołtarzu znajduje się XIX wieczny obraz św. Rodziny (kopia z Correggia). Natomiast w prawym umieszczony jest obraz Serca Jezusowego. Rokokowa chrzcielnica pochodzi z końca XVIII wieku.

Ciekawa postać

W zewnętrznej południowej ścianie kościoła, znajdują się trzy tablice poświęcone proboszczom parafii w Oborzyskach, wśród nich najbardziej znanego ks. Zygmunta Ciepluchy – autora książki „Z przeszłości Ziemi Kościańskiej” oraz epitafium rotmistrza Teodora Raszewskiego, powstańca wielkopolskiego poległego nad Notecią.

Ciekawostka

W ołtarzu głównym znajduje się uznawany za cudowny obraz Matki Boskiej Śnieżnej z I połowy XVII wieku, malowany na desce. Świątynia ma status Sanktuarium Maryjnego.

Lokalizacja

Dodaj Opinię

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Usługa
Stosunek jakości do ceny
Lokalizacja
Czystość