Zaloguj się

Dodał Redaktor

Zaloguj się , aby wyświetlić dane kontaktowe.

Rusocin dwór z XVIII wieku, park Ciekawa historia, Ciekawostka

Duża wieś nad Kanałem Granicznym, dopływem Warty. W XIII w. tereny te należały do rycerskiego rodu Pomianów. Pierwsza wzmianka o Rusocinie pochodzi z 1404 r., kiedy władał nim szlachcic Sędziwój Zaborowski. Jego nazwa brzmiała wtedy Russoczino. W latach 1409-1417 Rusocin należał do Paszka Wyskoty z Chrząstowa. Następnie do jego synów: Dziersława, Wojciecha, Dominika i Mikołaja Russocckich i córki Elżbiety, zakonnicy w Owińskach. Do roku 1556 Rusocin pozostawał w rękach rodziny Baranowskich. W 1559 r. właścicielką jest Jadwiga Brodowska, a w 1566 roku Anna Kościelecka , która sprzedała majątek Wincentemu Kierskiemu. W końcu XVIII w. wieś należała do Karola Krzyżanowskiego. W latach 1881-1899 tutejszy majątek wraz z folwarkiem Feliksowo był własnością Feliksa Kopińskiego. W 1902 r. jego właścicielami byli Antoni i Stanisław Kopińscy, a dzierżawcą – Lubomirski. W 1905 r. majątek został przejęty przez Bank Ziemski w Poznaniu. Przeprowadził on częściową parcelację. W 1910 r. pozostałą część przejął Kazimierz Koperski, a następnie w 1928 r. Bronisław Dobrogowski. 11 lat później majątek został wykupiony przez Witolda Dobrogowskiego.

Na skraju wsi znajduje się stary zespół dworski. Mieści się w nim barokowy stary dwór z XVIII w., pełniący później funkcję oficyny oraz pałac w typie renesansowej willi włoskiej z początku XIX w., później przebudowany. Otaczający park krajobrazowy z początku XIX w. posiada stary drzewostan z pomnikowymi drzewami. Zespół dworsko-parkowy jest własnością prywatną.

CIEKAWOSTKA

1.Na skraju wsi wznosi się kapliczka z figurą św. Rozalii stojąca według tradycji na miejscu cmentarza cholerycznego. Jedno z podań mówi o wojsku francuskim i wielkiej bitwie, jaka rozegrała się w pobliżu Rusocina.

2.Poza wsią przy drodze do Dobczyna znajduje się zabytek techniki, most żelbetonowy z 1905 r. nad nieczynną linią kolejową.

Lokalizacja

Dodaj Opinię

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Usługa
Stosunek jakości do ceny
Lokalizacja
Czystość