Zaloguj się

Dodał Redaktor

Zaloguj się , aby wyświetlić dane kontaktowe.

Pijanowice pałac z XIX w. Przyroda, Zabytki

Pałac wzniesiony na planie nierównomiernej, odwróconej litery „L”, z okrągłą wieżą w narożniku. Murowany z cegły i częściowo otynkowany, na podmurówce z kamienia. Wejście osłonięte jest wysuniętym daszkiem, dźwiganym od frontu przez dwie pary filarów po bokach, pod którym przechodzi także podjazd do budynku. W elewacji dworu zastosowano motyw muru pruskiego, wykonany z cegły w otynkowanych płaszczyznach. Podobnie wykonano obramienia okien.

Co ciekawe, przez ponad 80 lat układ przestrzenny zespołu dworskiego zmienił się w niewielkim stopniu. Zachowany jest układ dróg oraz kształt i wymiary podwórza gospodarczego. W porównaniu do mapy z 1940 r. zniknął zaledwie jeden budynek wznoszący się pośrodku podwórza i jeden z jego północnej pierzei. Cały zespół zachowany jest w swoich dawnych granicach. Nie ma już też kolei z peronem, leżącym nieco na zachód od folwarku.

Park z XIX w. o pow. 2,5 ha. Park zachowany w dawnych granicach i co ciekawe o względnie czytelnej dawnej kompozycji przestrzennej. Wprawdzie zmienił się układ parkowych alejek, niemniej idzie rozgraniczyć część ozdobną rozciągającą się wokół pałacu i nieco na płd.-zachód od niego, od części użytkowej – północnej, gdzie niegdyś znajdował się sad owocowy. Więcej TUTAJ

Źródło: http://www.polskiezabytki.pl

Lokalizacja

Dodaj Opinię

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Usługa
Stosunek jakości do ceny
Lokalizacja
Czystość