Zaloguj się

Dodał Redaktor

Zaloguj się , aby wyświetlić dane kontaktowe.

Racot, XVIII-wieczny kompleks pałacowo-parkowy Ciekawa Postać, Ciekawostka, Zabytki

Zespół pałacowy w Racocie został zbudowany w latach 1780 – 1791 dla Antoniego Barnaby Jabłonowskiego, zaprojektowany zapewne przez słynnego architekta włoskiego Dominika Merliniego. (Około 1680 roku wzmiankowany jest dawny zamek). W późniejszych latach pałac przechodził we władanie kolejno: królów niderlandzkich z dynastii Orańskiej, a następnie wielkich książąt saksońsko – weimarskich. Obecnie pałac jest siedzibą dyrekcji Stadniny Koni w Racocie

Budynki wzniesiono w stylu klasycystycznym. Remontowany w latach 1968 – 1970 pałac jest dwukondygnacyjnym budynkiem, piętrowym, podpiwniczonym, zbudowanym na planie prostokąta, dziewięcioosiowym. W 1902 roku do pałacu dobudowano skrzydło północne. Zbudowane w kształcie litery L, dwukondygnacyjne z mieszkalnym poddaszem, pięcioosiowe z jednoosiowym ryzalitem od zachodu i tarasem od północy. Elewacje podobne do elewacji pałacu. Dach mansardowy z lukarniami, kryty łupkiem i blachą. Obecnie jest to część hotelowa. We wnętrzach pałacu warto zwrócić uwagę na elementy wystroju z ok. 1785 – 1790r., ponadto wspaniałe rozety, piec kwadratowy i okrągły, kominek z czarnego i szarego marmuru, meble z XIX wieku i z czasów Ludwika XV oraz meble z poroży jeleni. Podczas zwiedzania elewacji zewnętrznej warto zwrócić uwagę na portyk. W trójkątnym zwieńczeniu znajduje się kartusz z herbem Jabłonowskich i orderami Orła Białego i św. Stanisława. Kompozycja przestrzenna rozwinięta jest wzdłuż równoleżnikowej osi i obejmuje: dziedziniec od zachodu zamknięty pałacem, od południa i północy oficynami, od zachodu budynkami gospodarczymi. Na zachód od pałacu znajduje się park. W skład zespołu pałacowo – parkowego wchodzą: oficyna południowa, oficyna północna, dawna wozownia. Całość otoczona jest parkiem krajobrazowym  z końca XVIII wieku. 

Obiekt usytuowany jest w malowniczej wiosce, nieopodal wielkopolskiego Kościana. Pałac zaprojektowany przez słynnego architekta Dominika Merliniego od początku był miejscem spotkań inteligencji, a także obiektem krzewienia polskiej kultury. W pałacowych wnętrzach była jedna z pierwszych w Polsce scen dworskich. Swoje sztuki wystawiali tu: Józef Wybicki oraz Wojciech Bogusławski, zwany ojcem Teatru Polskiego. Gośćmi księcia Jabłonowskiego byli także książę Józef Poniatowski i Tadeusz Kościuszko.

Ciekawa postać

Józef Wybicki

Wojciech Bogusławski

Ciekawostka

W roku 1919 na mocy zapisów w Traktacie Wersalskim dobra racockie stały się własnością Skarbu Państwa Polskiego. Decyzją Rady Ministrów z 1921 roku, pałac w Racocie zyskał rangę Rezydencji Prezydentów Rzeczypospolitej. Bywali tu prezydenci Stanisław Wojciechowski i Ignacy Mościcki. W 1928 roku utworzono tu Państwową Stadninę Koni „Racot” (jedną z trzech w przedwojennej Polsce), której kontynuatorką jest obecna spółka.

Lokalizacja

Dodaj Opinię

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Usługa
Stosunek jakości do ceny
Lokalizacja
Czystość