Zaloguj się

Dodał Redaktor

Zaloguj się , aby wyświetlić dane kontaktowe.

Jutrosin, neoromański kościół św. Elżbiety Ciekawa historia, Ciekawe miejsca, Ciekawostka, Zabytki sakralne

Prawdziwą perłą w Jutrosinie jest Kościół p.w. św. Elżbiety, który góruje nad miastem. Jest to neoromańska świątynia o wyjątkowo pięknym wnętrzu i architekturze. Kościół zbudowano w latach 1900-1902 według projektu Tomasza Pajzderskiego, a następnie konsekrowano w 1908 roku. Fundatorem i kolatorem Kościoła był książę Zdzisław Czartoryski ze Starego Sielca, który w ówczesnej Wielkopolsce był znanym działaczem politycznym oraz wielkim miłośnikiem i kolekcjonerem dzieł sztuki. Dlatego w Kościele p.w. św. Elżbiety znajduje się wiele cennych i wartościowych dzieł wykonanych przez znanych polskich artystów z początku XX wieku.

Więcej o jutrosińskiej świątyni TUTAJ

CIEKAWOSTKA

1.Wewnętrzne ściany Kościoła są pokryte polichromią wykonaną przez Antoniego Procajłowicza. Całość stanowi piękne wnętrze utrzymane w tonacji ciemnej ultramaryny, zieleni, fioletu i złota ze sklepieniami ozdobionymi gwiazdami na nocnym niebie.

2.witraże zaprojektowane i wykonane w 1902 r. pod kierunkiem Józefa Mehoffera (1869 – 1946). Wszystkie są bardzo kolorowe, pełne falistych linii tworzących wyraźne kontury postaci, roślin i ornamentów. W swej twórczości Mehoffer nawiązywał do witraży średniowiecznych, często stosował motywy i uproszczenia ludowe. Przypuszcza się, że witraże te wyprodukował krakowski zakład Władysława Ekielskiego i Antoniego Tucha

3.Obraz Juliana Fałata z ok. 1902 r. Św. Izydor Oracz (niektórzy przypisują autorstwo Michałowi Wywiórskiemu). Do postaci świętego pozował miejscowy chłop – Pawlak – z Sielca Starego, a w twarzach aniołów artysta uwiecznił rysy starosieleckich szlachcianek. W Muzeum Ziemi Jutrosińskiej znajduje się karton roboczy tego obrazu.

Źródła: www.jutrosin.eu   www.parafia.jutrosin.eu

Lokalizacja

Dodaj Opinię

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Usługa
Stosunek jakości do ceny
Lokalizacja
Czystość