Zaloguj się

Dodał Redaktor

Zaloguj się , aby wyświetlić dane kontaktowe.

Gębice, klasycystyczny pałac z początku XIX wieku Ciekawa Postać, Ciekawostka, Zabytki

Zbudowany około 1825 roku dla Gorzeńskich pałac, mimo przebudowy, jest znakomitym przykładem klasycystycznej architektury, o doskonałych proporcjach dwukondygnacyjnej bryły nakrytej niskim, czterospadowym dachem. Mimo przekształceń, jakim ulegało wielokrotnie wnętrze pałacu, zachował się jego zasadniczy układ i kompozycja przestrzenna z sienią i salonem na osi oraz zespołem pomieszczeń bocznych parteru i reprezentacyjnego piętra. Zachowały się również pozostałości wystroju – dekoracja sztukatorska zwieńczenia ścian, obrzeży i pola sufitów, ozdobna balustrada schodów oraz kolumnada holu na piętrze.

Krajobrazowe założenie parkowe rozplanowane zostało równocześnie z podjęciem prac przy budowie pałacu, a przy jego tworzeniu wykorzystano pozostałości wcześniejszego ogrodu. Włączono je do nowej, malowniczej kompozycji z dwoma stawami, strumieniem i wijącymi się swobodnie alejami przebiegającymi wokół starannie komponowanych skupisk zieleni. Więcej TUTAJ 

Źródło:

CIEKAWA POSTAĆ:

1.Hieronima Gorzeńskiego, żołnierz napoleoński. Więcej TUTAJ

2. Do 1944 roku właścicielem pałacu był gen. Stanisław Rostworowski (ciekawa postać). Więcej TUTAJ

CIEKAWOSTKA

W parku zachował się obelisk z krzyżem, wystawiony dla upamiętnienia Ludwika Mycielskiego, poległego w powstaniu styczniowym.

Lokalizacja

Dodaj Opinię

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Usługa
Stosunek jakości do ceny
Lokalizacja
Czystość