Zaloguj się

Dodał Redaktor

Zaloguj się , aby wyświetlić dane kontaktowe.

Dolsk, kościół św. Wawrzyńca z 1685 roku Ciekawa historia, Ciekawostka, Zabytki sakralne

Kościół wznosi się na niewielkim wzniesieniu, przy drodze do Lubinia. Jego historia związana jest z notowaną na XIV-XV w. wsią Banie. Świątynia ta pełniła tu wówczas rolę kościoła parafialnego, aż do 1363 r., kiedy to została zniesiona, a ów kościół przyłączony został jako filialny do kościoła parafialnego w Dolsku.

Obecną postawę kościół uzyskał prawdopodobnie w 1818r., czego dowodził napis na belce stropowej, spróchniałej i już nieistniejącej. Data na belce była rokiem odbudowania i odrestaurowania kościoła, dokonanego przez ówczesnego dziedzica Małachowa – Cezarego Budziszowskiego. Do kościoła dobudowana była drewniana wieża, która przetrwała do 1983 r., kiedy to uległa całkowitemu zniszczeniu podczas huraganu.

We wnętrzu kościoła znajdują się trzy ołtarze: św. Anny Samotrzeć, św. Wawrzyńca i św. Izydora Oracza.

CIEKAWOSTKA:

Obraz św. Wawrzyńca męczennika, pochodzący z połowy XVII w., który pokazuje świętego pełnego zachwytu niebiańskiego, uznawany jest za cudowny.

CIEKAWA HISTORIA

Z obrazem tym związana jest legenda, wedle której podczas remontu świątyni został on przeniesiony do dolskiej fary. Nocą obraz, przemierzając wody jeziora, sam powrócił na swoje pierwotne miejsce. Wydarzenie to uznane zostało za cud. Mówi się również, że podczas jednej z próby kradzieży kosztownego wota z obrazu św. Wawrzyńca ręka złodzieja została niewidzialną siłą odepchnięta.

Każdego roku, 10 sierpnia w kościele odbywa się odpust św. Wawrzyńca, gromadzący tłumy wiernych. Obecnie kościół jest nieczynny z powodu wieloletniego remontu.

Źródło: http://parafia.dolsk.info.pl

Lokalizacja

Dodaj Opinię

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Usługa
Stosunek jakości do ceny
Lokalizacja
Czystość