Zaloguj się

Dodał Redaktor

Zaloguj się , aby wyświetlić dane kontaktowe.

Dłoń pałac z początku XX w. Ciekawostka, Zabytki

Pałac w Dłoni powstał krótko po 1910 roku. Dla książąt Marii Otylii i Franciszka Ksawerego Druckich – Lubeckich zaprojektował go jeden z najwybitniejszych architektów tego okresu – Roger Sławski. Pałac został wybudowany w stylu neoklasycystycznym. Centralną część obecnej budowli stanowi wcześniejszy budynek dworski. Charakterystycznym elementem dekoracyjnym pałacu jest okazały, joński portyk z czterema wysokimi kolumnami. Wnętrze pałacu zachowało kilka pomieszczeń z elementami dawnego wyposażenia. Pałac usytuowany jest w rozległym parku krajobrazowym, który powstał w XIX wieku, a jego powierzchnia wynosi 3,9 ha. W parku rosną platany o obwodzie do 5,7 metra oraz dęby o obwodzie do 3,6 metra.

Od 1957 roku majątek w Dłoni stał się własnością Akademii Rolniczej z Poznania (od niedawna Uniwersytet Przyrodniczy). Obecnie jest siedzibą Rolniczego Gospodarstwa Doświadczalnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Prowadzona jest tutaj praca naukowo – badawcza i działalność dydaktyczna.

CIEKAWOSTKA:

Warto wiedzieć, że obiekt w Dłoni powstał według koncepcji stylu narodowego, tzw. „kostiumu narodowego”, który był reakcją na antypolska politykę pruską.

Źródło: http://www.miejska-gorka.pl/

Lokalizacja

Dodaj Opinię

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Usługa
Stosunek jakości do ceny
Lokalizacja
Czystość