Zaloguj się

Dodał Redaktor

Zaloguj się , aby wyświetlić dane kontaktowe.

Błażejewo drewniany kościół św. Jakuba Apostoła Ciekawa historia, Ciekawostka, Zabytki sakralne

Drewniany kościół św. Jakuba zbudowany w latach 1665-1676 znajduje się poza wsią. Ufundował go założyciel oratorium św. Filipa Neri na Świętej Górze koło Gostynia – ks. Stanisław Grudowicz.

Kościół zbudowano dla drwali wyrębujących okoliczne lasy potrzebne dla wznoszonej wówczas świątyni na Świętej Górze. W cennym renesansowym ołtarzu głównym, pochodzącym z kościoła na Świętej Górze, znajduje się nowa kopia obrazu Świętogórskiej Róży Duchownej. Stół ołtarzowy, tabernakulum i rzeźbione kolumny wykonane są z drewna. Po obu stronach tabernakulum znajdują się malowane popiersia św. Apostołów Piotra i Pawła. Ołtarze w kaplicach pochodzą z przełomu XVII i XVIII w. W lewym znajduje się obraz św. Józefa oraz w zwieńczeniu barokowy wizerunek św. Anny, w prawym zaś siedemnastowieczny obraz św. Jakuba, a w zwieńczeniu kopia obrazu św. Filipa Neri ze Świętej Góry. Przy drzwiach bocznych widoczna jest kropielnica wydrążona w kamieniu wydobytym z jeziora w Ostrowiecznie. Wyposażenie kościoła zachowało cechy twórczości ludowej, m.in. polichromię autorstwa artystek ludowych z okolic Tarnowa.

CIEKAWOSTKA:

Wokół kościoła umiejscowiony jest zespół drewnianych rzeźb, przedstawiających świętych, wykonanych przez okolicznych artystów ludowych.

CIEKAWA HISTORIA

1.Przy szlaku rowerowym, biegnącym w stronę lasu, leży niewielkie jeziorko, nazywane Świętym. Legenda mówi o pogańskich bożkach nad jeziorem i cudach arcybiskupa Bogumiła

2. Świątynia powstała w miejscu cieszącym się od dawna niezwykłą sławą. Widywano tu dziwne światła i postaci w bieli, o czym mówi legenda notowana w kronice klasztornej. Więcej TUTAJ

 

Lokalizacja

Dodaj Opinię

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Usługa
Stosunek jakości do ceny
Lokalizacja
Czystość