Kupimy ziemię pod las
Żeby nie było nieporozumień: oczywiście to nie my kupimy, lecz Nadleśnictwo Kościan, ale i tak rzecz warta jest nagłośnienia. Szczególnie teraz, w dobie zmian klimatycznych.
Drzewa to tlen, dlatego nigdy ich za wiele. Nie tylko upiększają krajobraz podnosząc walory turystyczne okolicy, ale też wpływają korzystnie na klimat neutralizując wpływ zanieczyszczeń i redukując CO2. W tym kontekście ogłoszenie Nadleśnictwa Kościan: „Kupimy grunty przeznaczone do zalesienie” brzmi bardzo interesująco.
Jak się dowiedzieliśmy u źródła, czyli w kościańskim Nadleśnictwie, nie jest to autorska inicjatywa, ale realizacja ogólnopolskich zaleceń, które maja doprowadzić do wzrostu lesistości naszego kraju. Dla mieszkańców Wielkopolski Gościnnej (której znaczną cześć Nadleśnictwo obejmuje) oraz gości przyjeżdżających do nas na wypoczynek najważniejsza jest informacja, że jest spore zainteresowanie sprzedażą gruntów na ten cel.
Zanim wyrosną tam drzewa i powstaną nowe lasy, minie trochę czasu. Na szczęście już teraz na terenie Nadleśnictwa Kościan są lasy, które warto odwiedzić. Nadleśnictwo Kościan obejmuje południowo – zachodnią części województwa wielkopolskiego, 5 powiatów (gostyński, kościański, leszczyński, wolsztyński i grodziski) oraz 11 gmin. Posiada 15,4 tys. ha lasów, z czego 10 tys. ha to lasy ochronne, w skład których wchodzą lasy glebochronne, wodochronne, ostoje zwierząt, cenne fragmenty rodzimej przyrody oraz drzewostany nasienne. Lasy nadleśnictwa rozproszone są w blisko 200 kompleksach, poprzecinanych gruntami ornymi, łąkami, jeziorami i kanałami Obry.
W Nadleśnictwie Kościan znajdują się 4 rezerwaty przyrody (Rezerwat Przyrody „Jezioro Trzebidzkie”, Rezerwat Przyrody „Torfowisko nad Jeziorem Świętym”, Rezerwat Przyrody „Czerwona Wieś” i Rezerwat Przyrody „Wyspa Konwaliowa”) oraz dwa parki krajobrazowe:
Park Krajobrazowy im. gen. Dezyderego Chłapowskiego oraz Przemęcki Park Krajobrazowy.
Na terenie gruntów znajdujących się w zarządzie Nadleśnictwa Kościan natrafimy na 42 pomniki przyrody ożywionej (drzewa) i 2 pomniki przyrody nieożywionej (głazy narzutowe).
Źródło: Nadleśnictwo Kościan
Fot. Nadleśnictwo Kościan