Hotel dla owadów w Przystani Żgaliny
Przystań Żgaliny to jeden z bardziej urokliwych zakątków Wielkopolski Gościnnej. Zlokalizowana na skraju Szelejewa Pierwszego, wsi w gminie Piaski, jest idealnym miejscem na odpoczynek na łonie natury i relaks. Jak się okazuje… nie tylko dla ludzi.
Przystań Żgaliny do duży staw z otoczeniem od kilku lat sukcesywnie zagospodarowywany przez mieszkańców wsi. To świetny przykład na to, w jakie perełki, dzięki aktywności osób, którym się chce zrobić coś dla społeczności, mogą zamieniać się miejsca wcześniej zaniedbane czy zapomniane.
Żgaliny już są atrakcją okolicy i gminy Piaski, a i tak sukcesywnie zyskują na urodzie. Właśnie zakończyła się realizacja projektu: „Przystań Żgaliny – ogrody światła i kwiatów oraz hotele dla pszczół i owadów” realizowany przez Fundację Fabryka Pomysłów i Sołectwo Szelejewo Pierwsze, między innymi dzięki wsparciu Lokalnej Grupie Działania Gościnna Wielkopolska.
Projekt polegał na wykorzystaniu obecnie niezagospodarowanego terenu, położonego bezpośrednio nad stawem pod zabudowę elementami cennymi przyrodniczo w postaci nasadzenia drzew miododajnych oraz krzewów kwitnących. Wokół stawu zaplanowano stworzenie pasów kwietnych, które przyczynią się do zwiększenia różnorodności biologicznej w okolicy. A ponieważ rośliny będą chętnie odwiedzane przez pszczoły, trzmiele i motyle, pomiędzy pasami kwietnymi umiejscowiono hoteliki dla owadów. Będą one schronieniem dla pożytecznych, skrzydlatych zapylaczy.
Ten proekologiczny projekt realizowany przez mieszkańców Szelejewa Pierwszego ma jeszcze jeden kontekst. Nawiązuje do osoby chyba najbardziej znanego mieszkańca wioski, Stanisława Karłowskiego. To jeden z najwybitniejszych Wielkopolan w historii. Był on przedwojennym senatorem II RP, ale nie na tym polegają jego zasługi. Dzisiaj o Stanisławie Karwowskim pamięta się przede wszystkim jako o działaczu gospodarczym, osobie, która doprowadziła do rozkwitu szelejewskiego majątku i wydatnie przyczyniła się do rozwoju biodynamicznych metod uprawy roli. To on w latach 30-tych XX wieku stworzył pierwsze polskie gospodarstwo ekologiczne o powierzchni ponad 1700 hektarów, które uprawiał metodą biologiczno-dynamiczną. Obecnie zyskuje ona na znaczeniu i popularności.
Prezentacja dotycząca osoby i dokonań S. Karłowskiego, przygotowana przez mieszkańców wsi, brała udział w naszym konkursie na Gościnną wieś. Można ją obejrzeć poniżej:
PS Projekt „Przystań Żgaliny – ogrody światła i kwiatów oraz hotele dla pszczół i owadów” wsparli : LGD Wielkopolska Gościnna, Powiat Gostyński, MONDI Simet,
Nadleśnictwo Piaski, Gmina Piaski, Powiatowy Bank Spółdzielczy w Gostyniu, Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu oraz Narodowe Centrum Kultury.
Źródło: www.strona.piaski-wlkp.pl
Fot. www.strona.piaski-wlkp.pl