Dobry rysunek i kolaże w Rawiczu
Podczas letniego wypadu na tereny Wielkopolski Gościnnej warto zajrzeć do Muzeum Ziemi Rawickiej. Nie tylko po to, by obejrzeć eksponaty związane z historią regionu.
Rawickie muzeum słynie dobrych kontaktów z artystami i zawsze ma jakieś ciekawe nowości do zaoferowania zwiedzającym. Do końca sierpnia można tam obejrzeć dwie świetne wystawy czasowe. Osoby zainteresowane sztuka graficzną na pewno nie będą zawiedzione.
Pierwsza to wystawa Filipa Kołata „Bez tytułu”. Ten urodzony w 1998 roku artysta, mieszka i pracuje we Wrocławiu. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Posługuje się głównie mediami, takimi jak malarstwo i rysunek w formie tradycyjnej oraz cyfrowej. W swoich pracach skupia się przede wszystkim na aspektach związanych z psychofizjologią widzenia, podziałem płaszczyzny i zróżnicowaniem środków wyrazu. Najważniejsze dla niego jest uzyskanie spójnej i wzajemnie uzupełniającej się przestrzeni kompozycyjnej, która w ten sposób ma na celu dążenie do uzyskania oraz podkreślenia, panującej w naszym otoczeniu, harmonii.
Z kolei Jacek Boczar (ur. 09.06.1986) to absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach i Akademii Fotografii w Krakowie. Rawickie muzeum prezentuje wystawę jego kolaży „Jeszcze sobie przypomnę”.
Boczar to zdobywca tytułu „Talent Województwa Śląskiego” oraz Stypendium Prezydenta Miasta Tychy za wybitne osiągnięcia artystyczne. Od najmłodszych lat prowadził dokumentację imprez masowych dla Miejskiego Centrum Kultury w Tychach. Współpracował z Katowickim Oddziałem „Gazety Wyborczej”. Jego zdjęcia ukazywały się również w „Dzienniku Zachodnim”, „Górnośląskim Informatorze Kulturalnym”, w kalendarzach i programach teatralnych. Przez cztery lata prowadził własną firmę reklamową. W tym czasie projektował plakaty, okładki płyt i broszury informacyjne. Pracował jako asystent studia w Akademii Fotografii w Krakowie. Dokumentował przebieg zabiegów neurochirurgicznych do celów edukacyjnych w Sport-klinice w Żorach. Od kilku lat pracuje poza branżą fotograficzną. Mimo to do dziś realizuje autorskie projekty związane z fotografią portretową i inscenizowaną. Pasjonuje go tworzenie zdjęć kreacyjnych wraz z różnymi metodami ich przetwarzania. Jest pomysłodawcą i kuratorem „Leśnej Galerii Sztuki” przy festiwalu Srogie Granie w Tychach. Prowadzi warsztaty dla Akademii Slow Managemant w ramach programu Culture Pro w Krakowie. Swoje prace prezentował na wystawach w Polsce (Tychy, Katowice, Kraków, Łódź, Kalisz, Zabrze), w Niemczech (Düsseldorf), na Litwie (Wilno), w Czechach (Ostrawa), Bułgarii (Sofia).
Obie wystawy potrwają do 31 sierpnia.
Informacje dotyczące funkcjonowania Muzeum Ziemi Rawickiej TUTAJ.
Warto dodać, że w znajdującym się w rawickim Ratuszu muzeum zlokalizowano też Punkt Informacji Turystycznej.